Novinky

Prednášky o nepeňažných vkladoch a úrokových nákladoch na konferencii

Prednášky o nepeňažných vkladoch a úrokových nákladoch na konferencii

Na konferencii Metodické dni SKDP, ktorá sa konala 9. – 10. decembra 2024 vo Zvolene, som vystúpila s dvoma prezentáciami, ktoré sa zameriavali na dôležité a aktuálne témy v oblasti daní a podnikania. Tento článok sumarizuje hlavné body mojich vystúpení a poskytuje prehľad o problematike nepeňažných vkladov a uznávania úrokových nákladov.


Nepeňažné vklady a transferové oceňovanie

Jednou z diskutovaných tém na Metodických dňoch SKDP vo Zvolene bola problematika aplikácie pravidiel transferového oceňovania na nepeňažné vklady. Diskusný panel sa zaoberal kontroverznou otázkou, či nepeňažné vklady do imania spoločností podliehajú týmto pravidlám podľa zákona o dani z príjmov.

Na jednej strane stoja interpretácie štátnej správy, ktoré sa prikláňajú k striktnejšiemu výkladu pravidiel transferového oceňovania, na druhej strane sú názory daňových poradcov, ktorí často upozorňujú na praktické problémy a nejednoznačnosť týchto predpisov.

Panel priniesol viacero pohľadov na tú tému a zdôraznil potrebu vyvíjania metodických príručie k tejto problematike. Hľadaním konsenzu medzi štátnou správou a odborníkmi v oblasti daní môže vzniknúť základ pre jednotné a zrozumiteľné postupy.


Vybrané problémy uznateľnosti úrokových nákladov podľa § 21a a § 17k ZDP

Druhou prezentovanou témou na Metodických dňoch boli praktické problémy spojené s uznávaním úrokových nákladov podľa ustanovení § 21a a § 17k Zákona o dani z príjmov.

Prezentácia sa zamerala na situácie z podnikateľského prostredia, kedy musia podnikatelia zdaňovať nerealizované, tzv. fiktívne príjmy. Na praktických príkladoch sa ukázali nedokonalosti a nerovné posudzovanie rovnakých situácií, aké vznikajú pri prijímaní úrokov od:

  • Závislých osôb, napríklad pri financovaní medzi materskou a dcérskou spoločnosťou,

  • Nezávislých osôb, kde sú pravidlá uznávania nákladov výhodnejšie.

Typické príklady:

  1. Developerské spoločnosti, ktoré často financujú výstavbu prostredníctvom úrokových pôžičiek od závislých osôb.

  2. Situácie, kedy dcérska spoločnosť prijme úrokovú pôžičku od materskej spoločnosti a následne poskytne financie tretej strane.

V oboch týchto scenároch prezentácia zdôraznila potrebu vyjasnenia pravidiel a zavádzania zmien, ktoré by lepšie reflektovali reálne podnikateľské podmienky.

Súvisiace články